مستوفى

کتاب تاریخى رایج او تاریخ گزیده است که مرورى بر تاریخ عمومى جهان از آفرینش تا سال 730. این اثر جاودانه ، با قلمى روان نگاشته شده وحاوى مطالب بسیار ارزشمندى است . به گفته محقق کتاب ، تاریخ گزیده مورد استفاده عالمانى چون قاضى نورالله شوشترى وخواندمیر بوده است . این در حالى است که در دو سه قرن اخیر مورد بى مهره قرار داشته است .
تاریخ گزیده در بخش تاریخ دوران اسلامى ، تاریخ خلفاى نخست ، خلفاى اموى وعباسى و نیز سلسله هاى مستقل را به دست داده است . طبعا نظر او در این کتاب فارسى ، بیشتر ایران بوده و به دلیل کمبود منابع تاریخ فارسى ازآن دوره ، این اثر ارزش بسیار فراوانى دارد. افزون بر تاریخ ، تراجم و شرح حالهاى بیشمارى در این کتاب موجود است که در بسیارى از موارد آگاهیهاى داده شده درباره آنها منحصر به مطالبى است که در این کتاب آمده است . وى افزون بر زندگى خلفاى نخست ، شرح حال دوازده امام (ع ) را نیز آورده است .(صص 192 207) در ادامه شمار فراوانى از اصحاب پیامبر (ص ) را به ترتیب الفبا یاد و اشارتى در باب آنها کرده است .(صص 207 246) در ادامه تابعین را به ترتیب الفبا شناسانده و پس از آن به سراغ امویان رفته است . نیز فصلى از التدوین رافعى را درباره قزوین ترجمه و تلخیص ‍ کرده است . از این کتاب سه تحریر در دست است که سومین تحریر همراه با افزوده هایى است . از فرزند مولف زین الدین که حوادث سالهاى 730 تا 744 را بر آن افزوده است .
تاریخ گزیده با تصحیح عبدالحسین نوائى در سال 1339 شمسى توسط انتشارات امیر کبیر چاپ شده است .
اثر جاودانه دیگر مستوفى نزهة القلوب در جغرافى است که نگاهى اجمالى به آن ، نشانگر اهمیت و ارزش آن است . این کتاب را لسترنج به چاپ رسانده و در ایران ، از روى همان چاپ افست شده است .

/ 2 نظر / 25 بازدید
ملیکا

سلام خسته نباشید کارتون عالیه! لطفا به سایت منم سر بزنید سایت دوستیابی و همسریابیه خوشحال میشم اگه عضو این سایت بشید http://goldaxes.ir

Mehdi

سلام,وبلاگ قشنگی داری خوشم اومد. اگه به بازی علاقه داری به من هم سر بزن